Anasayfa / Teknoloji / Windows 10 geliyor
Windows 10 geliyor

Windows 10 geliyor

Windows 8′ den sonra merakla beklediğimiz işletim sistemi için artık geri sayım başladı diyebiliriz. Microsoft Ocak ayında Windows 10’u resmi olarak tanıtmıştı. Yaz aylarında çıkacağı bilinen Windows 10 işletim sisteminin tam olarak hangi tarihte çıkacağı ise henüz açıklanmamıştı.

Temmuz ayının sonunda piyasaya çıkıyor

AMD’nin bir lansmanda yaptığı açıklama ile Microsoft Windows 10’un ve Directx 12’nin Temmuz ayının sonunda piyasaya çıkacağı anlaşılmış oldu.

Windows 10 yaklaşırken

Microsoft tarafından yapılan açıklamada hala %20 lik bir kullanıcının XP kullandığı, %50’den fazlasının ise Windows 7 kullandığından bahsetmişti. Bu oranlara baktığımızda Windows kullanıcıları günümüzü yakalamaktan oldukça uzaklar. Peki Windows 8.1’den sonra nasıl değişiklikler yapacak Microsoft ?

En önemlisi sanırım senkronize çalışacak bir işletim sistemi olacak. Hepimiz akıllı telefonlar, tabletler, notebooklar, ev iş bilgisayarları derken bir çok cihaz ile çalışıyoruz. Telefonlarda olmasa bile bir çok bilgisayarlarımızda Windows işletim sistemini kullanıyoruz. Artık Microsoft bu işe el atarak bütün cihazların senkronize çalışacağını, yani mail, fotoğraf galerileri gibi belli başlı uygulamaların oturum açtığınız cihazlarda görüntüleneceğini belirtiyor. Gerçi artık cloud uygulamaları ile bu sorunu bir çoğumuz yaşamıyoruzdur.

Peki başlat menüsü ?

Windows 8 e geçip metro arayüzü ile tanıştıktan sonra geri Windows 7’ye dönen kişi sanırım oldukça fazladır. Yada Windows 8 ve 8.1 işletim sistemini kullanıp metro arayüzünü hiç görmeyenler ? Ben de bu gruba dahilim 🙂 Microsoft yeni işletim sisteminde metro arayüzü ve başlat menüsünü harmanlayarak kullanacak.

Windows 10 ücretsiz mi olacak ?

Bildiğimiz kadarıyla Windows 7, 8 , 8.1 işletim sistemini kullanan PC’ler ve Windows Phone cihazlar Windows 10 güncellemesini ücretsiz alabilecek. Yani eğer bu lisanslardan birine sahipseniz Windows 10 için herhangi bir ücret ödemenize gerek kalmayacak..

Windows 10 Teknik önizleme sürümünü deneyin

Windows 10’un teknik önizleme sürümünü indirerek Windows 10’u tanıyabilir ve kurcalamaya şimdiden başlayabilirsiniz. Ama unutmayın bu sadece bir “teknik önizleme”.

Denemek için şuraya bakabilirsiniz ; http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows/preview-iso

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top