Anasayfa / Teknoloji / Vestel’den müthiş atak !
Vestel’den müthiş atak !

Vestel’den müthiş atak !

Cep telefonu pazarına Venus isimli modelleriyle giren Vestel sanırım istemiş olduğu satış rakamlarına ulaşamadı.

Cep Telefonu Pazarı

Ülkemizde ortalama yıllık cep telefonu satışı 10 milyon adedin üzerinde. Ve bunların yarısından fazlası akıllı telefon olma özelliği taşıyor. Tahmini olarak bu pastadaki en büyük pay Samsung’a ait. Ve onu takip eden Apple, Nokia, Sony, HTC gibi üreticiler mevcut. Vestel’in belirttiğine göre 2013 yılında cep telefonu ithalatı için 2.7 milyar dolar harcanmış.

Korunma Başvurusu

Vestel’in piyasaya sürmüş olduğu akıllı telefonları Venus, istenilen pazar payına ulaşmamış olmalı ki, firma ithal telefonların cari açığa sebep olduğunu, ülkemize ciddi zarar verdiğini ve sınırlanması gerektiğini belirterek başvuru yapmış. Yani koruma önlemi olarak ithal cep telefonlarına miktar sınırlaması getirilebilir veya ek vergi yükü getirilebilir. Bu durumda zaten önde gelen firmaların amiral gemisi olarak adlandırılan modelleri 2500 TL gibi miktarlara ulaşmışken daha da yukarılara çıkması beklenebilir.

Rekabet

İthal üreticilerle rekabet etmek elbette oldukça zor. Üstelik Dünya çapında bu kadar yayılmış firmalar varken. Fakat onlarla rekabet edemiyor olmak ülkemizdeki teknoloji severleri zora sokarak, hatta gerekirse kısıtlayarak ithal telefonlardan uzaklaştırmak, onları sadece yerli telefonlara mahkum bırakmak çok mantıksız bir hareket olur. Bunun yerine biz isteriz ki teknolojik açıdan kendisini yenileyen ve bu firmalarla ürünlerini kıyaslayabilecek kadar güçlendiren firmalar görelim ve bunları ihraç edelim. Son zamanlarda adını sıklıkla duyduğumuz “Xiaomi” markası ise bu durum için oldukça iyi bir örnek.

Konuyla ilgili donanımhaberde yer alan başlık ; http://forum.donanimhaber.com/m_100207602/tm.htm

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top