Anasayfa / Teknoloji / Valve’den: Steam OS, Steam Box ve Steam Controller
Valve’den: Steam OS, Steam Box ve Steam Controller

Valve’den: Steam OS, Steam Box ve Steam Controller

Bilgisayarlar üzerinden uzun yıllardır oyun severler steam programını kullanıyordu. Bir çok indirimli oyuna buradan ulaşıyor ve online oyunları burada oynuyoruz.  Yaptıkları kampanyalarla ve indirimlerle bir çoğumuz orjinal oyunlara buradan sahip olduk. Ve şimdi Valve, Steam’i geliştirerek yeni bir yola doğru yelken açıyor.

Steam OS

Steam OS

Valve’den Steam OS, Steam Box ve Steam Controller

Pc oyuncuları ve Playstation, Xbox gibi oyun platformu oyuncular her zaman karşı karşıya gelmişlerdir. Steam olaya yeni ve bence çok güzel bir boyut katıyor. Geçen günlerde ilk önce linux tabanlı bir işletim sistemi olan Steam OS’u tanıtan Valve, ardından bu işletim sistemi için özel olarak üretilen minik oyun pc’si diyebileceğimiz Steam Box’ı tanıttı. Ve hemen sonra da hem steam box’ta kullanabileceğimiz, hem de pclerimizde kullanabileceğimiz bir oyun kontrolcüsü tanıttı. Açıkçası benim gibi pc oyunu, platform oyunu zırvalıklarından kurtulmak isteyenler için çok iyi bir birleşim olacak gibi görünüyor. Tabi ki her yeni girişim gibi bununda zamana ihtiyacı olacaktır.

Steam OS

Steam bilgisayarlarımızdan sonra oturma odalarımıza da talip oldu. Stream aracılığıyla Windows ve Linux platformundaki oyunları televizyonlarımızda oynayabileceğimizi vaat ediyor. Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Steam OS, aynı zamanda televizyonunuzda film ve müzik izleme gibi işlemler için de kullanılabilecek. 2014 yılında 3000’den fazla oyunun Steam OS ile uyumlu olacağından söz ediliyor. Bu arada ücretsiz olacağını da söylemeyi unutmayalım.

http://store.steampowered.com/livingroom/SteamOS/

Steam Box

Steam oturma odalarımıza talip demiştik. Steam üreteceği bu mini bilgisayarlar ile oyun konsollarının yerine geçmeyi planlıyor. Steam OS alt yapısı ile çalışacak olan bu bilgisayarlar ile oyunlarımızı oynayabileceğiz. Şimdilik steam deki belli görevleri yerine getiren 300 kişiye prototip olarak gönderilecek cihaz gerekli testlerden geçtikten sonra bir kaç modeli ile önümüzdeki yıl satışa sunulması bekleniyor. Steam Machines adı altında geçen bu bilgisayarların henüz özellikleri ve boyutu belli değil.

http://store.steampowered.com/livingroom/SteamMachines/

Steam Controller

Steam Controller

Steam Controller

Valve, Steam Box ile mini bilgisayarlar satacak, bunun yanında içerisinde gelen Steam Os ile gelecek bu cihazlar ayrı bir işletim sistemine gerek duymayacak. Steam den sahip olduğunuz uyumlu hale getirilmiş oyunları ayrıca satın almaya gerek kalmadan oynayabileceğiz. Peki pc oyuncuları klavye mouse ikilisini çok sevse de bir kontrolcü olmadan bazı oyunları oynamak yeterli gelmiyor. Valve bu konuya da kendi tarzında bir çözüm getiriyor ve karşımıza Steam Controller çıkıyor. Dual Shocklar gibi bir kontrolcü beklemeyin. Oyunlara göre özelleştirilebilen bir kontrolcü olan Steam Controller aynı zamanda ortasında yüksek çözünürlüklü bir dokunmatik ekrana da sahip. Trackpad ile ise bildiğimiz gibi değil. Toplam 16 adet tuşa sahip olan kontrolcüyü kullanabileceğiniz gibi isterseniz klavye – mouse ikilisi ile de yola devam edebilirsiniz.

http://store.steampowered.com/livingroom/SteamController/

Sabırsızlıkla Bekliyoruz !

Valve’nin çıkardığı oyunlar her zaman hit olmuş ve yıllarca adından söz ettirmeyi başarmıştır. PC kullanıcılarının zaten steam i çok sevdiğini söylemeye gerek yok. Yılların tecrübesi ile de Valve’nin bu yeni cihazlarıyla başarıya ulaşacağını ve adından uzun süre söz ettireceği sürpriz olmasa gerek. Bir an önce piyasada yer alması için sabırsızlanıyoruz!

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top