Anasayfa / Teknoloji / Usb Type-C ve Usb Bağlantı
Usb Type-C ve Usb Bağlantı

Usb Type-C ve Usb Bağlantı

Son günlerde yaşanan teknolojik gelişmeler USB sektörünü de etkiledi. Bütün her şeyin hızlandığı bu dönemde standart olarak kullandığımız Usb 2.0 bağlantılarımız artık yetersiz geliyordu. Uzun yıllardır hayatımızda önemli bir yere sahip olan USB bağlantıları şu sıralarda Usb Type-C ve Usb 3.1 gelişmeleriyle birlikte çevrede bir kafa karışıklığına neden olmuş durumda. Bu karışıklığı çözebilmek için biraz araştırma yaptığımda bu konuda çok fazla Türkçe kaynak olmadığını gördüm. Bu yazının hazırlanma sebebi de bundan ibaret. Hem kendi adıma soru işaretlerini giderebilmek hem de siz okuyanlara yardımcı olmak.

USB Nedir ?

Usb, Universal Serial Bus yani Evrensel Seri Veriyolu’nun kısaltılmış ismidir. Bilgisayarlara donanımların bağlanması için geliştirilmiş olan seri yollu bir bağlantı biçimidir. Tak Çalıştır yani Plug and Play olması nedeniyle çok yaygındır. Günümüzde hemen hemen her aygıtımızı bu bağlantı yolu ile birbirine bağlamaktayız. Yazıcılar, klavyeler , mouselar, kameralar, taşınabilir diskler, akıllı telefonlar vb. yüzlerce örnek oluşturabilmek mümkün.

Usb 2.0 dan Usb 3.0 ve şimdi Usb 3.1 geçiş yapıyoruz ve ayrıca bunlarında dışında bir de boyutları değişen type a – b , mini, micro dediğimiz tasarımlar mevcuttu. Mesela telefonlarımızda normal yani Type-A bağlantı tipinin kullanılması yer açısından sorun teşkil ettiği için bunun yerine Micro-usb bağlantı çeşidi ile geliyordu. Bazı aygıtlar mini usb, bazıları type b ile kullanılıyordu. Bilgisayarlarımız ise standart type a ile kullanılıyordu. Şimdi de karşımıza Usb Type-C geliyor.

Usb Versiyonları Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Usb bağlantısını 1996 yılında 1.0 versiyonu ve 1998 yılında 1.1 versiyonu ile tanıdık. 2000 yılında ise Hi-Speed diye adlandırılan Usb 2.0 (480 Mbit/s) ile tanıştık. Hatta eskilerden hatırlayacaksınız Usb 2.0 destekleyen bir aygıtı Usb 1.1 portuna taktığımız zaman Windows üzerinden bir uyarı alırdık “Bu aygıt daha hızlı çalışabilir.” diye… Uzun yıllar kullanacağımız Usb 2.0 bağlantısı artık her yerde standart olmuştu ki 2008 yılında Usb 3.0 (5 Gbit/s) ve 2013 yılında Usb 3.1(10 Gbit/s) ile tanıştık.  Daha sonra bu son iki versiyonun ismi Usb 3.1 Gen1 ve Usb 3.1 Gen2 olarak yeniden adlandırıldı.

Usb bağlantımız artık Usb 3.1 Gen2 ile yeterince hızlandı. Fakat Normal Type A dediğimiz bağlantı türü hiç değişmedi. Küçük cihazlarda ise Usb 3.1 Micro b kullanılıyordu. Fakat artık yeni bir standarta ihtiyaç vardı. Hem daha fazla bağlantı çeşidini desteklemesi hem de küçük cihazlarda kullanıma daha uygun bir yapı gerekiyordu. Ve canımızı sıkan ters taktık düz taktık olayının bitmesi lazımdı 🙂 İşte karşımızda Type-C

Usb Bağlantı Çeşitleri

Usb Type-C Nedir ?

Usb Type-C bağlantısı ile bütün masaüstü bilgisayarlarımızda, dizüstü bilgisayarlarımızda, televizyonlarımızda, dvr kayıt cihazlarında vb. bulunan standart tip Usb Type-A bağlantısı artık geçersiz kalıyor. Yeni Usb Type-C ile hangi yüzü taktığınız önemli olmayacak. Yani artık ters takma imkanınız yok 🙂 Bunu bir yerden hatırlıyorsunuz değil mi ? Lightning ? Evet doğru Apple lightning isimlendirmesi ile çıkardığı tür ile bu sorunu zaten çözmüştü. Fakat sadece takma kolaylığı bu. Asıl gelişmelerimiz yanında bu çok basit kalıyor.

Usb Type C

Usb Type-C ve Usb 3.1 bağlantısı kullanılarak Power Delivery v2.0 standartını da kullanarak çok yüksek güçleri usb portundan sağlayabileceğiz. (5A /20 V) (100 Watt) Yani bu güç ile eskiden sadece telefonlarımızı şarj edebilirken bu soket ile artık laptoplarımızı da şarj edebileceğiz. Her iki ucu Usb Type-C olan kablolarla bütün her şeyi birbirine bağlayıp, şarj edebileceğiz. Aynı zamanda bu bağlantı standartı display port olarak da kullanılabiliyor. Yani Hdmi veya Vga bağlantı çıkışlarını da artık Usb Type-C ile alabileceğiz. Yani kısaca artık neredeyse bilgisayarlarımızda sadece standart olarak Usb 3.1. Type C çıkışı olursa hemen hemen her işimizi bu port sayesinde halledebileceğiz gibi görünüyor.

Bundan sonra artık edineceğimiz cihazlarda, telefonlar olsun, bilgisayarlar olsun mutlaka Usb Type-C bağlantı tipini aramamız gerekecek. İlerleyen günlerde taşınabilir belleklerimizde Usb Type-C ile gelecek.

 

Soru: Usb Type-C Usb 3.1 olmak zorunda mı ?

Cevap: Hayır. USb Type-C geriye dönük uyumluluk ile geliyor. Usb Type-C bağlantı şekli ile Usb 2.0 da kullanılabilir. Ama Usb 3.1’ın hız limitlerinden, 100 watt’a varan güç bağlantısından, display port olarak kullanabilme özelliklerinden faydalanabilmek için Usb Type-C olması yeterli değil, aynı zamanda Usb 3.1 Gen 2 gerekecek.

Tabi bu oluşum şu anda çok yeni. Henüz yeni anakartlarda normal standart usb portlarının yanına 1 adet Usb Type-C port ekleyip satışa çıkıyor. Örnek olarak Asus Z-170p, Gigabyte GA-Z170-HD3P gibi anakartlarda 1 adet type-c portuna yer verilmiş durumda. Ayrıca yeni çıkacak olan cep telefonlarında (Samsung S7) type-c portunun gelmesi çok yüksek ihtimal. Ve yine önümüzdeki aylar/yıllar içerisinde çıkacak olan bütün dizüstü ve diğer aygıtların yavaş yavaş type-c’ye dönüşmesi bekleniyor.

 

Usb bağlantılarını gösteren resmin kaynağı: http://www.l-com.com/content/USB-Tutorial.html
Usb Type-C Wiki sayfası: https://en.wikipedia.org/wiki/USB_Type-C
Usb Wiki sayfası: https://en.wikipedia.org/wiki/USB

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Bir yorum

  1. Tanıtılan Samsung S7 de type c portu yer almadı, Samsung yine micro usb portunu tercih etmiş. LG ise yeni telefonu G5 de type-c kullanmış. Fakat bahsettiğim gibi usb 3.1 kullanmak yerine yine usb 3.0’ı tercih etmiş. Dolayısıyla sadece tip bakımından değişiklik olduğu için herhangi bir hız farkı bulunmazken, ters-düz takma probleminden kurtarılmış oluyor. Sanırım Usb 3.1 Gen2 ve type-c kullanımının yaygınlaşması için daha zamana ihtiyacımız olacak 🙂

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top