Anasayfa / Teknoloji / Qualcomm’dan Akıllı Saat: Qualcomm Toq
Qualcomm’dan Akıllı Saat: Qualcomm Toq

Qualcomm’dan Akıllı Saat: Qualcomm Toq

Daha önceki konu ile ilgili yazımda piyasadaki akıllı saatlerden ve yapabileceklerinden bahsetmiştim. Ve kullanıcılar olarak ne zaman kullanılabilir hale geleceği konusunda yorumlar yapmıştım. Şimdi karşımızda Qualcomm’un akıllı saat pazarına giriş yaptığı modeli; Qualcomm Toq var. Fakat şimdiden söyleyeyim, bize yenilikçi şeyler sunsa da henüz akıllı saatler emekleme aşamasında.

Daha önceki yazıma göz gezdirmek için : Akıllı Saatlerin Geleceği

Qualcomm Toq Akıllı Saat

Qualcomm’un daha önce detaylarından bahsetmediği akıllı saati Toq satışa çıktı. Siyah ve beyaz renk seçeneğine sahip akıllı saat 349.99$ fiyat etiketine sahip. 200 Mhz Arm Cortex M3 işlemciye, 1,5 inc Mirasol dokunmatik ekrana sahip cihaz da ayrıca, 240 mAh bataryaya, bluetooth, kablosuz şarj, titreşim gibi özellikleri açıklanmış durumda.

Diğer akıllı saatlerde olduğu gibi bildirimler, mesajlar ve arama yanıtlama gibi özellikleri barındıracak olan saatin şarj süresi 3 gün olarak bildiriliyor. Ayrıca uygulamalar ile de geliştirmeye açık olacak. Android 4.0.3 ve üstü cihazlarda çalışacak. Saat üzerinde fiziksel tuşa yer verilmezken kontroller kayışlarda yer alan sensörler ile kontrol edilebiliyor.

 

Qualcomm Toq

Qualcomm Toq

 

Mirasol Ekran

Cihazın sunduğu en büyük yeniliklerden biri olarak Mirasol ekran gösteriliyor. Mirasol ekran çevredeki ışıkları kullanarak aydınlatma yapabiliyor ve bu sayede güç tasarrufu sağlayabiliyor. Ayrıca güneş altında iyi bir görüş sunduğu belirtilen ekran LCD ekranlar gibi renkli olduğunu da belirtelim. Mirasol ekran teknolojileri ilerde daha kullanılabilir seviyeye gelirse cep telefonlarımızda da güç tasarrufu konusunda büyük işler yapabilecek gibi görünüyor.

Mirasol teknolojisi ile ilgili detaylar için ; http://www.qualcomm.com/mirasol/technology

Qualcomm Toq ile ilgili detaylar için ;  http://toq.qualcomm.com/

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top