Anasayfa / Teknoloji / Akıllı Saatlerin Geleceği
Akıllı Saatlerin Geleceği

Akıllı Saatlerin Geleceği

Yaklaşık bir buçuk sene önce bir kickstarter projesi ile dikkatimi üzerine yoğunlaştırmamı sağlayan bir proje ile bu konu hakkında zaman zaman araştırmalar yapıyordum. Akıllı saatleri biraz inceleyelim.

Akıllı Saatler

İlk önce hemen hemen bir çoğumuz saatsiz dışarı çıkmıyoruzdur. Hem bir aksesuar olarak hem de alışkanlıklarımız gereği bileğimizde olmadığından bir eksiklik hissederiz. Peki neden bu aletleri daha akıllı yapmıyoruz ?

Daha önce de akıllı saat şeklinde telefonları çok fazla gördük. Zaten bir çok model de bu şekilde saat telefonlar satışa devam ediyor. Ama açıkçası piyasanın ihtiyacı bu değil. Yani zaten hepimiz cep telefonlarını benimsemiş durumdayız. Kimse onların yerine bir saat taşıma ihtiyacı hissetmiyor. O zaman aradığımız cihaz başlı başına bir telefon değil. Akıllı telefonlarımız ile uyumlu çalışacak bir akıllı aksesuar.

Peki şöyle bir düşündüğümüzde akıllı saatler bize ne kazandırabilir ?

– Saat fonkisyonu dışında gelişmiş takvim seçenekleri, notlar kaydetme, ona göre alarmlar konusunda bir pratiklik sağlayabilir.

– Uzun süren yolculuklarda genelde müzik dinleriz. Cep telefonumuzdan müzik dinlerken ses kısma açma, şarkı değiştirme gibi fonksiyonları daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebiliriz.

– Spor yaparken anlık bilgilere ulaşabiliriz, nabız ölçme gibi fonksiyonlar kullanabiliriz.

– Çok önemli olmasa da mutlaka birileri için önemli olacaktır, bildirimler, mesajlar vb. gibi bir çok özelleştirilmiş uygulama akıllı saatlerde kullanılabilir.

Aslında bu bahsettiklerim zaten piyasadaki akıllı saatlerde genel olarak mevcut. Ama normal saatlerimizden vazgeçmememiz için de bir çok neden mevcut. Önce bir kaç akıllı saate göz atalım.

Pebble Watch

Pebble Watch

Pebble Watch

Bir kickstarter projesi ile karşımıza çıktı. Ve inanılması zor bir destekle 10 milyon $ toplayarak proje hayata geçti. E-paper diye geçen ekranı ile güneş ışığında bile rahatça ekranı görebileceğimizi vaat etti. Ve yaklaşık 1 hafta kullanım süresi ile nispeten daha kullanışlı hale geldi. Ayrıca hem ios hem android cihazlarda kullanılabilir bir saat olduğu için diğer android saatlere göre yine bir adım öne geçti.

Özelleştirilebilir saat görünümleri, bildirimleri, müzikçaları ve farklı yaklaşımı ile pebble watch akıllı saatlerin önünü açan en önemli alet olarak önümüze geliyor. Ama tabi ki daha yolun başı!

Detaylar için ; getpebble.com

Sony Smart Watch 2

Sony Smart Watch 2

Sony SmartWatch

Sony SmartWatch da piyasadaki bilinen akıllı saatlerden. Şu anda SmartWatch 2 piyasaya çıktı. 1.6 inc dokunmatik ekranı ile tahmin edebileceğimiz kontrolleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Telefonunuzun kamerasını saatinizden izleyebileceğinizi de belirtelim. Ama yine kullanım süresi çok çok kısıtlı olduğu için açıkçası uzun vade de kullanım alışkanlığı yaratacağını düşünmüyorum.

Samsung Galaxy Gear

Samsung Galaxy Gear

Samsung Galaxy Gear

Samsung’un çıkarmış olduğu Galaxy Gear’da yine aslında akıllı saatlerde bizi şaşırmayan özelliklere sahip. 1 gün dayanabilen şarjı ile maalesef sınıfta kalmaya aday!. Görünüş itibari ile oldukça şık olduğunu düşündüğüm saatin kendi üzerinde 1.9 mp lik bir kamerası mevcut. Samsung’un bilgilerine göre sadece yeni nesil galaxy cihazları destekleyecek olması ise dezavantajları arasında.

Akıllı Saatler Ne Zaman Kullanılabilir Düzeye Gelecek ?

Piyasada adı duyulmuş bir kaç akıllı saatten bahsettik. Ama genel olarak şu an daha test aşamasındalar gibi görünüyor. Daha kendilerini bulamamış saatler. Uzun zamanlı kullanım ve vazgeçilebilmez olmaları için oldukça yol katetmeleri gerekecek. Peki bu saatlerdeki eksikler neler ve gelecekte nasıl saatler görmeyi umuyoruz ?

– İlk sorunumuz şarj süresi. Klasik saatlerimizin bir kaç senede bir pilinin bittiğini ve onu bile değiştirmeye üşendiğimiz bu dönemde her gün saati şarja takmak çoğumuza çin işkencesi gelebilir. Bu yüzden en azından 7-15 gün arası dayanabilen bir saat nispeten alışmaması kolaylaştıracaktır. Sony ve Samsung bu konuda bir yenilik sunmazken, Pebble Watch bize daha tasarruflu bir ekran olan e-paper ekranı kullanarak yenilikçi bir bakış açısı getiriyor.

– Esnek ekranlar. Yalnız bu bahsettiğim elimizle tutulup bükülebilen bir ekran değil. Samsung’un geçen günlerde duyurmuş olduğu Galaxy Round telefonu görmüşsünüzdür. Bu tarz bir eğimle bileğimizi kaplayacak bir ekran teknolojisi ile hem akıllı saatlerdeki ekranın kullanım alanı arttırılabilir, hem kolumuzda daha estetik görünmesi sağlanabilir. Bu konu üzerinde Samsung’un çalıştığına eminim. Belki de önümüzdeki Galaxy Gear serileri bu şekilde çıkabilir.

– Uygulamalar ve işlevsellik. Aslında bunu donanım üreticilerine bırakmamak lazım. Onlar bize estetik görünümlü, yeterli bellek ve pil süresine sahip bir akıllı saat çıkardıkları zaman mutlaka önleri açılacaktır. Telefonlarımızda olduğu gibi saatlerimizde de uygulama kurmak için can atacağımıza eminim 🙂 Özellikle medikal uygulamaları açısından güzel yenilikler gelebileceğini tahmin ediyorum.

– Uyumluluk. Sony’nin saatlerinde nispeten görülen uyumluluk sorunu Galaxy Gear’da ise had safhada. Samsung sadece kendi cihazları için üretmiş görünüyoru bu saati. Fakat gelecekte bu teknolojinin yaygınlaşması ile bu kısıtlamaların kalkacağını düşünüyorum. En azından android saatler bütün android telefonlar ile uyumlu olmalı.

Sanırım akıllı saatlerinde akıllı telefonlar gibi bir süreçten geçtikten sonra işlevsel hale gelecek. Bu da bize biraz daha zaman demek. Önümüzdeki dönemde ne aşamalardan geçeceğini ve akıllı saatlerin bize neler sunacağını göreceğiz.

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top