Anasayfa / Rc Model / Rc Modelcilik

Rc Modelcilik

RC (radio controlled) Model kısaca uzaktan kumandalı araçlardır. Her türlü hava,kara, deniz vb. bir çok aracın belli oranlarda küçültülmüş, uzaktan kumanda ile kontrol edebildiğimiz büyükler için oyuncaklar da diyebiliriz. O kadar geniş bir sektör olmuş durumda ki her konuda binlerce model araç sizlerin karşısına çıkmaktadır. Ben burada daha çok kendimle ilgili kısımlara değineceğim. Bu yüzden biraz dar kalabilir. Rc Modellerle ilgili ayrıntılı bilgi için çok detaylı forumlar ve web sayfaları bulunmaktadır.

Model Helikopter

RC Modelciliğe Başlayış

Merak her yerde kendini gösteriyor. Artık nereden denk geldim biliyorum ama Model helikopterlere bir anda merak sarmış durumdaydım. Her yerde videolarını izliyor, sürekli bilgi topluyordum. Ve sonunda almaya karar vermiştim.  2005 senesinde bir Türk firması aracılığı ile Align Trex CCPM Elektrikli bir helikopter, Hitec Optic 6 kumanda ve simülatörleriyle birlikte satın almıştım. Yurt dışından ürün tedarik edildikten sonra tarafıma ulamış ve heyecan içerisinde kurcalamaya başlamıştım. Hemen simülatörler ile uçuş denemeleri yapmaya başlamıştım. Tabi fazla dayanamayıp bir kaç gün sonra artık aleti test etmeden duramayıp, en azından evde deneme yapmalıydım 🙂 Bir kaç ufak gaz verip çekmeden sonra evde daha fazla tehlike yaratmadan yine simülatörlere geçiş yaptım. Bir kaç gün daha dayanıp artık uçmam lazım diyerek sokağa attım kendimi. Ve tahmin edebileceğiniz üzere ilk deneme ilk hüsran. Morali çok bozmadan hemen hasar tespiti yapıp, eksik parçaların siparişini geçtim.

Tamir aşamasından sonra tekrar denemelere başladım ama artık profesyonel yardım gerektiğini anlamıştım. Bu iş kendi kendime olmayacaktı. Bir süre daha uğraştıktan sonra bu işi bir süre ertelemeye karar verip, ürünü elden çıkardım. Ama bu rc modele bir veda değil yeni bir başlangıç olacak…

Artık Ayaklarımız Yere Basıyor

Havada aradığımı bulamayınca kendimi daha güvenli hissedeceğim kara araçlarına yöneldim. Yine bir araştırma aşamasından sonra HPI Savage X modelinde Off Road Nitro yakıtlı bir araç edindim. Adana’da ki hobi ile ilgilenen arkadaşların da yardımıyla aracımla oldukça zevkli zamanlar geçirdim. Uzun bir süre aracın tamiri, modifiyesi vb. işlerle uğraştıktan sonra yine hobiye ara verme vakti geldi. Aracı bir arkadaşa sattıktan sonra daha bu hobiyle ilgileneceğimi biliyordum. Ancak bu süre o kadar uzadı ki hala bir RC Model sahibi değilim.

O günlerin altından çok sular aktı fakat benim elim hala THK nın sitesine gitmekte. Yakın bir zaman içerisinde bu sefer amatör bir model uçak ile tekrar hobiye geri dönmeyi düşünüyorum. Bu sefer olayın özünden başlayıp, gereken eğitimle beraber model uçak alanına sağlam bir giriş yapacağım. Sizde eğer bu hobiye meraklıysanız Türk Hava Kurumunun sitesini incelemenizde fayda olabilir.

THK Model Uçak: https://thkmodelucak.com/

Hobi ile ilgili forum sitesi: http://www.hobbyrc.com/

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top