Anasayfa / Rc Model / Rc Model Uçak Seçimi
Rc Model Uçak Seçimi

Rc Model Uçak Seçimi

Rc Model Uçaklara başlamadan önce araştırma yapmak çok iyi bir fikir olabilir. Bir araştırma yapmadan gözünüze hoş gelen modeli alırsanız muhtemelen hüsran ile karşılaşabilirsiniz. İlk denemede modeli kırmak sizi tamamen hobiyi bırakmanıza neden olabilir. Bu yüzden tavsiye edilen eğitim modeli uçaklarla hobiye giriş yapmak, simülatörler ile gerekli antrenmanları yapmak ve doğru zaman da uçmaya başlamak hobideki geleceğinizi belirleyebilir.

Başlangıç için Model Uçak

Henüz bir model uçurmadıysanız ve bu konularda tecrübeniz yoksa başlangıç modelleri olarak karşınıza çıkabilecek bir kaç seçenek olacaktır. Bunlar genel olarak uçurması ve denge sağlaması kolay olan, üstten kanatlı modeller olacaktır. Ve genel olarak tipini beğenmeyeceğinizi söyleyebilirim. Saihp olmak istediklerinizin görünüşüleri çok güzel iken size tavsiye edilen model bir böcek gibi görünebilir 🙂 Ama eğitim ve gelişim için bu modellerle başlamanız şart.

Yeni başlamak isteyen bir çok modelciye Cessna tip uçaklar tavsiye ediliyor ve eğitim uçağı olduğu söylenmekte. Fakat okuduklarıma göre bu pek doğru bir bilgi değil ve maalesef yeni başlayanlar bu modelde çok fazla kırım yaşıyorlar. Modele giriş yapmak isteyenlere genelde tavsiye edilen model Wing Tiger ve Wing Dragon.

Wing-Dragon Sporster V2 modeli uçak kumanda seti ile beraber uçmaya hazır şekilde 320 TL’ye THK‘nın satış sitesinden satın alabilirsiniz.

Wing-Tiger modeli ise Thk’nın sitesinde stoklarda mevcut değil. Farklı bir model sitesinde şu an satışta var fakat bu model fırçalı motorlu olduğu için pek tercih edilmiyor. İlgili siteye buradan ulaşabilirsiniz. Doğru seçimi yapabilmek için acele etmeye gerek yok. En uygun anda en uygun modeli almak gerekir.

Ayrıca Wing-Tiger modelinin hemen hemen aynısı olan model uluslararası model sitesi hobbyking’de satılmakta. Hobbyking Club Trainer ismi ile satılan model isminden de anlaşılacağı üzere eğitim amaçlı uçuşlar için uygun. Fiyatı 128$ fakat hem ağırlık hem fiyat açısından gümrükte yüksek ihtimal takılacağından vergi ödemeniz muhtemel.

Simülatör Kumandası

Simülatör Kumandası

Simülatör Kumandası

Simülatörler ile bilgisayardan antrenman yapmamızın çok önemli olduğundan bahsetmiştim. Bu şekilde  kumanda üzerindeki hareketlerimize uçakların nasıl tepki vereceğini görebileceğiz ve pratik yapacağız. Bunu yaparken modelciler tarafından bir simülatör kumandası tavsiye edilmekte. Bu kumandayı THK sitesinden temin edebilirsiniz. Gerekli programları kurup bilgisayardan antrenmanlara hemen başlayabilirsiniz. Eğer THK’dan simülatörü edindiyseniz içerisinden çıkan cd ile bazı simülatörleri kurabilirsiniz. Simülatörler ile ilgili daha detaylı bilgi için BodrumRC‘nin bu sayfasını okumanızı öneririm.

 

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top