Anasayfa / Gezi Araştırmaları / Tayland Gezisi Hakkında Bilgiler
Tayland Gezisi Hakkında Bilgiler

Tayland Gezisi Hakkında Bilgiler

Yüzölüçümü ile Dünya’nın en büyük 51. ülkesi olan ve 67 milyon nüfusu ile en kalabalık 20. ülkesi olan Güneydoğu Asya ülkesi Tayland bir başka Turizm cenneti. Ülke tropikal iklime sahip ve ayrıca bir çok meşhur adaları var. Birbirinden güzel sahilleri, kültürleri ve doğasıyla Tayland gezisi hakkında biraz bilgi edinelim…

Tayland Hakkında Kısa Bilgiler

Resmi dili Tayca. Fakat ülkede İngilizce konusunda çok sıkıntı yaşanmıyor. %95 Budist bir ülke. Krallık ile yönetilmekte. Resmi para birimi Baht. 100 Baht ortalama 6.5 TL ‘ye denk gelmekte. Bir çoğumuzun bildiği gibi başkenti Bangkok. Tayland son derece güvenli bir ülke. İnsanlara karşı yüksek sesle konuşmak, kavga etmek pek hoş karşılanmıyor. Sakin sakin gidip dönmekte fayda var. Tayland’a vizesiz gidip 30 gün kalabilirsiniz. Pasaportunuzun 6 aydan uzun süresi olması yeterli.

Floating Market

Floating Market

Neden Tayland Gezisi ?

Tropikal iklimi, doğasıyla kendi hayran bırakacak muhteşem adaları, plajları mevcut. Kültürleri, tapınakları görülmeye değer. Ayrıca meraklılarına dalış, rafting, trekking gibi bir çok aktiviteyi de muhteşem doğa eşliğinde yapabiliyorsunuz. Fillerle gezilere çıkabilir, meşhur thai masajını yerinde yaptırabilirsiniz. Tropikal meyveleri tadabilirsiniz. Bunların yanında uygun fiyatlı bir ülke olması da tabi cezbedici gelebilir size.

Phuket

Phuket

Tayland’a Nasıl Gidilir ?

Türk Hava Yolları direk olarak Bangkok Suvarnabhubi havaalanına uçuşlar düzenlemekte. Yaklaşık 9 saat süren bu yolculuk yerine isterseniz bir çok havayolu aktarmalı olarak İstanbul’dan uçuşlar düzenlemektedir.

Tayland’da Görülmesi Gereken Yerler

Tayland bahsettiğimiz gibi küçük bir ülke değil dolayısıyla her yerini yazmak mümkün olmayacak. Bu yüzden genel hatları ile turistik bölgeleri tanıtmaya çalışalım.

– Melekler Şehri: Bangkok

Başkent Bangkok için Asya’nın ilk çekim merkezlerinden biri diyebiliriz. Budist tapınakları, yüzen pazarları, Venedik vari nehirleri, lezzetleri ile görülmesi gereken bir yer. Günümüzde ise bu güzelliklerinin yanında kalabalık, bol trafikli, karmaşık bir yer diyebiliriz.

Ayutthaya antik kent, Floating market, Granda Palace, Wat Pho, What Arun, Wat Traimit ve bir çok tapınağı görmek için Bangkok’da bulunabilirsiniz. Chao Phraya Nehri’nde düzenlenen gezi turlarına katılabilirsiniz. Yılan ve timsah çiftliği ve gül bahçesi (Rose Garden)’ı gezebilirsiniz.

Sahilleri ve eğlenceleri ile ünlü bir çok adaya sahip olan Tayland’da en önemlileri Phuket, Koh Samui, Koh Phi Phi, Koh Phangan.

Gece eğlenceleri için ise en popüler yer Pattaya. Sanırım Walking Street ülkemizde de gayet bilinen bir yer olmuş durumda. Ayrıca Pattaya’da Truth tapınağı, kaplan çiftliği, botanik bahçesi ve okyanus akvaryumu görülmesi gerekir. Fillerle safari yapmayı unutmayın.

Tayland

Tayland

Tayland ile ilgili daha detaylı bilgiler için ;

http://www.yolculukterapisi.com/bangkok/

http://www.yolculukterapisi.com/koh-samui/

http://taylandgezirehberi.com/

http://www.taylandgezi.com/

http://yoldaolmak.com/tayland.html

İhtiyacınız olursa Elçilik bilgileri ;

T.C. Bangkok Büyük Elçiliği
Adres:61-1, Soi Chat San, Sutthisan Road, Huay Kwang, 10310 Bangkok – Thailand
Telefon +66-2-355 54 86 +66-2-355 54 87
http://bangkok.be.mfa.gov.tr/

 

Tayland hakkında gezilecek yer ve aktivitelerin sonu yok. Hepsini yazmaya çalışmak oldukça zor. Zaman buldukça sayfadaki bilgileri güncellemeye çalışacağım.

bu sayfayı paylaşın;Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter

Hakkında Murat Özçırpıcı

Meraklı, araştırmacı, gezgin, sinemasever, hobilerine düşkün, yaşamaktan zevk alan kendi halinde biri :)

Yorum Yapın;

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top